Több korszak
- Etruszk kor, kb. a Kréta-mükénei korral votl együtt
- Köztársaság kora
- Császárság kora
- Dominatus kora
Építészet
A tér lefedése jelentette itt is a legnagyobb gondot. Ezt az idő múlásával egyre joban tudták magoldani.
Boltív
Nem iagzán a lefedés volt a szerepe, mivel nem lehet vele nagy teret lefedni. Majd ennek a tovább fejlesztett változata amikor több boltívet tesznek egymás mellé. Ez az archivolt.
Dongaboltozat
Kétoldalt vezette le a terhelés, és már geész folyosókat lehetett vele lefedni, akár 25m hosszan.
Gömbkupola
Ilyen például a Pantheon teteje, betonszerkezetű kupola, melynek átmérőja 45m, ez a legnagyobb a történelemben. De ennek a fedőképessége már nem csak irányban terjedt ki jelentősen.
Keresztboltozat
A sarkai felé vezeti le a terhelést az oszlopokra melyek tartották. 1 db nem tudott akkora területet lefedni, de zeeket lehetett pontosan egymás mellé illeszteni és így óriási területeket lehetett vele lefedni.
Voltak lefedést nem igényelő helyek is. ILyenek bvoltak a katakombák. Ezeket a föld alá vésték be, ezeket a föld alatti folyosókat. Ezek temetkezési helyek voltak főleg, de itt rejtőztek a keresztények az üldözésekkor, tehát kisebb szentélyeket is építettek ide.
Colosseum
50 000 fős befogadó képesség, az építési stílusát pedig colosseum motívumnak nevezték el. Ez a pont egymás felett álló boltvek sorozata, melyek egymás mellett vezetik le a terhelést. A gladiátorharcokat rendezték itt. Ez rabszolgák élethalál harca volt, akik volt hogy éhes vadállatok ellen kellett hogy harcolajanak.
Circus Maximus
250 000 fős befogadóképesség, kocsiversenyeket rendeztek itt, de ez volt a nép másik szórakozóhelye, uh. nem maradhatott el a vérengzés sem. Itt vetették a vadállatok elé a halálra ítélteket.
A templomépítészet is kiemelkedő volt, és hasonlított a görögre, de meghatározó eltérések is voltak. Amiket például a Fortuna Virillisen figyelhetünk meg. Csak elöl volt lépcső, és a méretét tekintve kicsi volt, mivel ez csak az adott isten lakhelye volt, és csak a papa járt be a hívek sose. Ezenkívül helyet kapott még az isten/istennő szobra.
Pantheon
A legszentebb hely volt. Ez a legnagyobb templom Rómában. A kupolája egy gömbkupola, melynek átmérője 45m, ez egyedülálló az egész világon, senki nem épített ennél nagyobbat márcsak tiszetletből sem. A kupolájának betonszerkezete van, kívülről pedig valamikor bronz fedte de azt mára már beolvasztották tehát nincs ott. Ezenkívül a templom 45x45x45m méretű, az első boltozata görög stílusú.
Ezenkívül a forumok is híresek voltak, minden fontos uralkodónak volt gey foruma, amit akár egy előző lerombolásával építettett fel. Általában annak a szobra állt a közepén akié volt. Ilyen volt pl. Marcus Aurelius foruma, melynek közepe egy kör volt ami a középpontjánál volt a legmagasabb, és ott ált egy oszlopon Marcus Aurelius szobra. Az oszlopon pedig egy a csatáit elregélő fríz látható.
Forum Romanum
Hát kb. vahogy így nézhetett ki. Itt folyt a városi élet legnagyobb része, itt voltak a piacok és az asszonyok innen hordták a vizet minden reggel. Tiffus didalíve nyitotta meg és Septinus Severué zárta le, amikor pedig átléptünk ezen már majdnem a colosseumnál találhatjuk magunkat mivel ode vezet az aóz útszerű forum.
Capitoleum
A másik leghíresebb forum. Ma valahogy így néz ki, mivel Michelangelo reneszánsz tervei alapján át lett építve. 3 úton lehet megközelíteni (díszlépcső, két közelebbi trapézcsúcs).
A közepén pedig Marcus Aurelius lovasszobra láthetó. Ez az egyetlen lovasszobor a római történelemben, szónoki pózban itt is az ábrázolt személy és tekintélyt parancsoló testhelyzetben ül nemkülömb testhelyzetben álló paripáján. =) ezt magszontam. A trapéz alakú teret pedig házak övezik.
Festészet
A falfestészet a legfontosabb műfaja, más nem is nagyon maradt ránk ill. alakult ki. De viszont ez egyedülálló volt, mivel ezek a festmények kicsit megnövelték az egyes helyiségek térfogatát, mivel illúziószerűek voltak, mint a mai óriásposzetrek.
A festmények korabeli bútorokról, szokásokról, hangszerekről és eszközökről számolnak be.
Szobrászat
Cerbeteri szarkofág
- az etruszk szobrászati korból maradt ránk
- az arcon mosoly figyelhető meg a halál tudta ellenére
- egy házaspár koporsója volt akiket együtt láthatunk a koporsón.
- égetett agyagból készült.
Ara pacis
- Augustus korabeli dombormű melyen egy áldozati menetet láthatunk ha rá nézünk.
Portrészobrászat
- igen magas színvonalat ért el, nem mind a mi rajzóráink
- érzelmeket nem tükröz semmi
- az egyéniséget az arcvonásokkal már hűen ábrázolták, erőt és nemes öntudatot sugároztak általában.
- tóga-, haj- és szakállviselet stilizáltan részletes.
- az aktábrázolás ritka volt.
- Julius Ceasar portréja
Erős realizmus figyelhető meg az arcon, ami jellemző volt rá --> ez a személyiségét és a lelki világát is tükrözni tudja akár.
- Primaportai Augusztus
Primaporta a lelőhely volt, innen kapta a nevét a szobor. Az arc portrészerű (mivel ez egy portré) és egyéni, szónokias mozdulatban ábrázolják a császárt, ami római jellemző volt, ezenkívül mezítláb volt, mivel istenként tisztelték, ami azt jelentette, hogy a földi por az ő lábát nem koszolja be hiába ér hozzá.
Utolsó kommentek