Janus Pannonius: Egy dunántúli mandulafáról
(elemzés)
A költő magyarországi pályaszakaszának legszebb és legismertebb alkotása. Pécsi püspöksége alatt keletkezett, amit egy meglepő és szokatlan természeti jelenség ihletett. Mégpedig, hogy a pécsi lankákon kivirágzott egy mandulafa. Ez a költő hazatérése utáni érzelmeit tükrözte, mivel magányos volt és egyedüli. Tehát a költő a saját sorsát látta benne. Ezt a jelenséget projekciónak hívjuk, a lélek kivetülése, mely során a külső és a belső lelki táj fonódik össze.
Cím: fa=ősi toposz, ami valójában az ember sorsát tükrözi.
Az első 4 sorban a mitológiai szavak az antik kultúrára utalnak vissza, amit ez a kor dicsőnek tartott, Ez a rész előkészít, az ötödik sorban megjelenő értékre. Az ötödik sorban bemutatott érték azonban egyből veszélybe is kerül, amit aztán a 6. sorban olvashatunk.
A mű műfaja terjedelme alapján epigramma, de hiányzik a csattanószerű feloldás. Ezt csak fokozza az utolsó sorban feltett kérdés. Emiatt a műfaj elégia, amiben a lehetőségek és álmok aránytalansága okozza a bánatot. A műfaja epigrammatípusú elégia.
Janus Pannonius: Búcsú Váradtól
(elemzés)
A mű címét fordítója adta. A költő Ferrarából vakációra tért haza, Nagyváradra, innen hívja aztán a nagybátyja Budapestre.
Ez az első Magyarországon született humanista remekmű, mely valódi élményen alapul, ezért kevesebb benne a mitológia. A költemény egész felépítését a különböző motívumok, értékek szembenállása határozza meg. Ezek zárt kompozícióban helyezkednek el, ami ellentétben áll a lírai én zaklatott, türelmetlen lelkiállapotával.
A fejlődés és a műveltség áll a középpontban, amit a könyvtár kiemelése miatt állíthatunk. A műben több dolog segítségét is kéri, többek között Szent László pártfogó segítségét az utazása alatt. Ez a végső fohász, segélykérő ima pedig visszakapcsol a verset indító szorongó érzésekhez. Ez az utolsó versszak egy középkori legendára utal.
A műben a refrén, sietteti az utazást el arról a helyről melynek táját az első három versszak fel-felvillantja.
A mű műfaja búcsúvers, amely a nép –és műköltészetben is gyakori lírai műfaj. Témája a szeretett személytől vagy környezettől való elválás.
Utolsó kommentek